תפריט צור קשר חיפוש
 • אודות |
 • רפואת נשים |
 • קורונה |
 • בעיות רפואיות |
 • מאמרים ומחקרים |
 • מספרים עלינו |
 • טיפול בתזונה |
 • חנות |
 • צרו קשר |
 • 09-9664477
  יוטיוב פייסבוק צור קשר דף הבית של המרפאה

  השראת לידה (זירוז לידה)

  זירוז לידה והשראת לידה הן פעולות שמטרתן להביא ללידה פעילה. המונח 'לידה פעילה' מתאר מצב של צירים אפקטיביים, מחיקה של צוואר הרחם ופתיחה של 3 ס"מ לפחות, ולידה שמתקדמת עד יציאת התינוק לאוויר העולם. בשפה היומיומית משתמשים במונחים זירוז והשראת לידה באותו האופן, אך יש ביניהם הבדל:
  השראת לידה (Induction of Labor) נעשית במצב שבו תהליך הלידה לא התחיל, ויש צורך להניעו מבראשית. אצל כ- 15% מהיולדות תיעשה השראת לידה.
  זירוז לידה נעשה כאשר הלידה התחילה, אבל אין תנאים מספקים ללידה פעילה, כשהלידה נתקעה, מתעכבת או לא מתפתחת בצורה טובה.

  הסיבות להשראת לידה

  גיל הריון מתקדם (Postdate) – זוהי הסיבה הנפוצה להשראת לידה. כאשר ההריון נמשך מעבר לזמן הרצוי, יש חשש לירידה בתפקוד השלייתי. אין קביעה מוסכמת על גיל ההיריון שאחריו כדאי להתחיל בהשראת לידה, והוא משתנה על-פי גישת המרכז הרפואי. בבית-החולים שיבא, לדוגמה, נהוג להתחיל בהשראת לידה בשבוע 41 ויומיים, ובאסף-הרופא - בשבוע 41 וחמישה ימים.
   
  סיבות בריאותיות של האםרעלת או חשד לרעלת היריון, עליה בלחץ הדם, סכרת הריונית, בעיות לב וסיבות אחרות שעלולות להעמיד את היולדת או את העובר בסכנה.
   
  בריאות ההריון והעובר – התפתחות עובר לא תקינה, הריון תאומים, מיעוט מי שפיר, ירידת מים ללא הופעת צירים, תינוק גדול, ניטור עוברי לא תקין, זרימות לא תקינות בחבל הטבור, או כל מצב אחר שבו מעריכים שייטיב עם העובר להמשיך את התפתחותו מחוץ לרחם. 

  דיקור סיני לזירוז לידה ולהשראת לידה

  הטיפול הסיני לזירוז לידה יעיל מאוד, ופעמים רבות משפיע תוך זמן קצר.
  במשך תקופה ארוכה טיפלנו, יעל לבון - מיילדת מוסמכת ומטפלת ברפואה סינית - ואנוכי (אביב מסינגר), ברפואה סינית בתוך חדרי הלידה של בית החולים שיבא בתל-השומר. בעיקר, נתנו טיפולים לזירוז ליולדות שהלידה שלהן נעצרה או התארכה מאוד. התוצאות היו טובות מאד: לידות שנמשכו שעות ארוכות הגיעו אל סיומן הטוב, ופעמים רבות הטיפול חסך ניתוח קיסרי.

  שלבי הטיפול בדיקור הסיני ואיך הוא עובד

  לטיפולי זירוז לידה והשראת לידה יש כמה שלבים, וכמה מנגנוני פעילות. המנגנונים השונים מאפשרים לנו לקבוע את עוצמת הטיפול, ולהתאים אותו לגיל ההריון ולמצב היולדת.
   
  הפחתת מתח - הניסיון מראה שמתח רב וחרדה יכולים לעכב את הלידה ולמנוע ממנה להתקדם. פעמים רבות הפחתת המתח לבדה 'עשתה את העבודה'.
   
  הסרת חסמים שעלולים להפריע ללידה – למשל, בעיות בזרימת הדם, במיוחד באזור האגן, בעיות ביציבה ובמנח האגן.
   
  השפעה הורמונלית וקידום צירים - אנו משתמשים בנקודות דיקור שמשפיעות על המערכת ההורמונלית, ובנקודות שמקדמות צירים. בין הנקודות השונות ברפואה הסינית המשמשות למטרות אלה, אחת היעילות שבהן נמצאת בעצם העצה (סקרום) שבבסיס עמוד השדרה. מחקרים הראו שהפעלה של נקודה זו באמצעות דיקור, לחיצה או זרם חשמלי, יכולה לקדם לידה, לגרום לצירים, לרכך את צוואר הרחם, ואף להקל על כאבי הלידה.
  הבחירה בין מנגנונים שונים של טיפול בשלבים שונים מאפשרת לנו להתאים את עוצמת הטיפול. בתחילת התהליך, ואם יש זמן, נוכל להתרכז בשחרור מתחים ובהסרת מכשולים. בהמשך ניתן להפעיל את הנקודות על-פי הצורך מהפעלה קלה ועד הפעלה מאסיבית יותר, ולהוסיף חימום, לחיצות וגירוי חשמלי. 

  הטיפול בטוח לאם ולעובר

  הניסיון הקליני והידע המחקרי מראים שהטיפול לזירוז לידה הוא בטוח ונפוץ מאוד. במחקרים שנעשו בתחום לא נצפו אירועים חריגים או סיכון לאם, להריון או לעובר.
  בניגוד לזירוז התרופתי, הטיפול הסיני מעודד את תהליכי הלידה הטבעית של הגוף, ואין בו שימוש בחומרי זירוז. לכן הוא עדין יותר, ולא גורם לסיבוכים.
  עם זאת, אנו ממליצים לטפל רק כאשר יש צורך בריאותי אמיתי בזירוז, ולהמנע מזירוז מוקדם ללא סיבה, מטעמי נוחות או תיאומי לוח זמנים.

  מתי כדאי להתחיל את הטיפול?

  זירוז הלידה נעשה על-פי רוב סביב הלידה וללא תכנון מראש. הטיפול לזירוז יכול להיעשות במרפאה, אם האישה יכולה להגיע, או בחדר הלידה, על ידי מטפל/ת ברפואה סינית. ישנן מיילדות או דולות שיכולות להפעיל נקודות לחיצה, אולם כדאי לוודא שיש להן את ההכשרה המתאימה. ניתן גם ללמד את האישה או את בן-הזוג כמה נקודות בסיסיות שיכולות לסייע ואותן ניתן להפעיל גם לבד.
   
  הטיפול להשראת לידה מתחיל בדרך כלל באופן יזום, והוא יכול לקחת זמן. למרות ההתקדמות במחקר ובמדע, גם היום לא ניתן לזהות בבירור איך לידה מתחילה - האם הניצוץ של התחלת התהליך נמצא אצל האם או העובר? אנחנו כן יודעים שהלידה מערבת מספר מערכות, כמו המערכת ההורמונלית שמפרישה הורמונים כדוגמת אוקסיטוצין, מערכת העצבים, מערכת החיסון וההתכווצות של שרירי הרחם.
  בהשראת לידה נדרשים בין טיפול אחד לשלושה טיפולים, ולכן בהריון שנמשך מעבר לזמן המשוער שלו, אנחנו ממליצים להתחיל את הטיפול סביב שבוע 40. כאשר יש צורך ללדת מוקדם יותר מזה, ההמלצה היא לבוא לטיפול בין שבוע לעשרה ימים לפני המועד המתוכנן של הלידה. על-פי רוב לא נתחיל לטפל לפני שבוע 37.

  מה אפשר לעשות לבד בבית?

  יש דרכים רבות שבהן ניתן לקדם את הלידה לבד בבית. את הטיפול הביתי יש לעשות רק לאחר התיעצות עם רופא, באשר מדובר בהיריון תקין, עם עובר יחיד, ללא רקע של ניתוח קיסרי בעבר.
  אלו הטכניקות שיכולות לעזור:
   
  תנועתיות ושימוש בכח הכבידה – הליכה קלה, עליה וירידה במדרגות וקפיצה על כדור פיזיו הן דרכים שונות שעוזרות לתנועתיות של האגן, והורדת הראש של העובר מטה. לחץ של העובר על תעלת הלידה הוא אחת הדרכים לעודד צירים ולקדם את הלידה.
  שתיה של תה פטל – נמצא ששתיה של תמצית מעלי פטל יכולה לעזור בריכוך צוואר הרחם והגברת היעילות של הצירים. ההמלצה שלנו היא להתחיל לשתות כוס אחת ביום משבוע 36, ולהתקדם לאט עד לשתיה של 3 כוסות בשבוע 38 ואילך. (קראי אודות עלי פטל לזירוז לידה)
   
  יחסי מין – יחסי מין יכולים לקדם לידה בכמה אופנים – האורגזמה הנשית גורמת לכיווצים של הרחם והפרשה של אוקסיטוצין. בנוסף, בזרע יש פרוסטגלנדינים שיכולים לעודד צירים. יחסי מין אפשריים ובטוחים כל עוד אין ירידת מים או דימום, וכאשר אינם גורמים לאי נוחות או כאבים.
  שתיה של שמן קיק – שתייה של שמן קיק יכולה לגרום להופעת צירים ולקידום הלידה. שמן הקיק הוא משלשל חזק ולכן מומלץ לשתות אותו כשנמצאים בבית או קרוב לשירותים. ההמלצה היא לשתות 3 כפות של שמן קיק עד להופעה של שלשולים חזקים. ניתן לחזור ולקחת כל 3 שעות ועד 3 פעמים. חשוב להקפיד לשתות הרבה, כדי להמנע מהתייבשות מאיבוד נוזלים.
   
  לימוד של טכניקות טבעיות לעידוד צירים והקלה על כאבים – הסדנא 'אני איתך' שאנו מציעים במרפאה כבר שנים רבות, נותנת כלים ליולדת ולבן הזוג או מלווה אחר, לזרז את הלידה, לקדם את הצירים ולהקל על כאבי הלידה. הסדנא נעשית בקבוצה או באופן פרטני, בהדרכת יעל לבון.
  הידע הזה מועבר גם כחלק מקורסים להכנה ללידה שמתקיימים במרפאה באופן פרטני.
   
  >> לקריאת מאמרים בתחום לידה לחץ כאן >>

  נשמח להעמיד לרשותכם את הניסיון הרב של צוות המרפאה, ולייעץ לכם באופן אישי מהי שיטת הטיפול המתאימה, עד כמה נוכל לסייע וכיצד להיעזר בטיפולים הטבעיים.
  לייעוץ ניתן להתקשר למרפאה, לשלוח מייל, או למלא טופס לייעוץ חינם באתר.

  תגובות הוסף תגובה
  תחום לידה
  מאמרים בנושא לידה
  לקבלת עדכונים
  ייעוץ

  טופס הייעוץ של "בריאת" מזמין אותך לקבל הכוונה אישית מאחד ממטפלי המרפאה.
  לטופס 3 שלבים פשוטים וקלים למילוי, בסופו תקבל\י מענה בטלפון, במייל או בפקס, על פי בחירתך.

  למילוי הטופס
  דברו איתנו...
  09-9664477
  עברנו לסגירת החלון